29 listopada 2019

Siedem cudów świata współczesnego

Wiele osób lubi sobie teraz robić listy, rzeczy których muszą doświadczyć przed śmiercią. Wiele z nich, dotyczy oczywiście podróży i miejsc, które trzeba czy raczej warto zobaczyć. Pomysłem na tego rodzaju bucket list jest siedem cudów współczesnego świata. Odwiedzając po kolei każdą z nich, możemy sobie odhaczyć kolejne miejsce.

 

Siedem cudów świata współczesnego jest rozsianych po całym globie. Podróżując do każdej z nich, możemy przy okazji zwiedzić sporą część świata. Listę tę ogłoszono już w 2007 roku, w Lizbonie. Miała ona spory wpływ na zwiększenie zainteresowania tymi miejscami, choć na brak turystów na pewno nikt w tych destynacjach nie narzekał.

Lista współczesny siedmiu cudów świata

Wielki Mur Chiński – nie mogło zabraknąć na liście takiej budowli liczącej prawie 9 tysięcy kilometrów. Mur jest widoczny podobno nawet z kosmosu. Znaczna jego część jest już aktualnie odrestaurowana. Mimo, że mur można zwiedzać samemu to znacznie ciekawiej zrobić to z miejscowym przewodnikiem. Jednak nie wszystkie odcinki muru są udostępnione turystom. Co ciekawe na Wielkim Murze Chińskim rozgrywane są biegi maratońskie.

 

Wielki Mur Chiński - jeden z cudów współczesnego świata
Wielki Mur Chiński – jeden z cudów współczesnego świata

 

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janerio – olbrzymia statua Jezusa, która spogląda na mieszków Rio. Na wzgórze z pomnikiem można dostać się kolejką albo busem. Potem trzeba pokonać jeszcze 220 schodów. Sama statua ma aż 208 metrów wysokości. Jest to też przy okazji znakomity punkt widokowy na całą okolicę. Ciekawostką jest tu fakt, że Chrystus z Rio został zaprojektowany przez Paula Landowskiego, Francuza z polskimi korzeniami.

 

 

Petra – i skarbiec wykuty dosłownie w skale. Budowla robiąca piorunujące wrażenie, jak całe Skalne Miasto Nabatejczyków. Przed skarbcem oprócz turystów są także handlarze pamiątkami, wykonanymi chyba z tego samego różowego piaskowca, co tutejsze zabytki. Budowlę tę można zwiedzać także w nocy, jednak tylko w wybrane dni. Wrażenie takiego nocnego zwiedzania jest niezapomniane. Skarbiec ma prawie 40 metrów wysokości i 25 metrów szerokości. Jego kolor zmienia się razem z wędrówką słońca. Więc można przeczytać i dowiedzieć się z oficjalnej strony.

 

Chichen Itza – czyli to co pozostało z miasta Majów. Na miejscu można zobaczyć obserwatorium astronomiczne, Świątynię Wojowników, wieżę – Ślimak i parę innych mniejszych piramid. Jednak główną atrakcją jest tu niewątpliwie Piramida Kukulkana, wysoką na 41 metrów. To zadziwiający przykład starożytnych architektów, którzy z największą starannością przypilnowali by budowla była idealna.

 

 

Tadż Mahal – to świątynia-pomnik miłości, sułtana do swojej zmarłej żony Mumtaz Mahal, która jest tu pochowana. Budowla zachwyca swoją symetrycznością, zadbanymi ogrodami oraz kunsztem zdobień elewacji. Wnętrze w części można zwiedzać, ale wejść do środka możemy tylko bez butów, lub w ochraniaczach na nie. Do Tadż Mahal prowadzą trzy bramy, jednak nie są one otwierane o jednakowych godzinach.

 

Jeden z cudów świata współczesnego -Tadż Mahal
Jeden z cudów świata współczesnego -Tadż Mahal

 

Machu Picchu – to z kolei całkiem dobrze zachowane miasto Inków. Niestety powoli mocno zadeptywane przez turystów. Machu Picchu zostało wzniesione w XV wieku. W górnej części miasta mieszkali arystokraci oraz kapłani, dolne jego partie były zamieszkiwane przez rzemieślników i rolników. Do najlepszego punktu widokowego trzeba się wspiąć wyżej, starymi schodami. Warto na tę wyprawę zaopatrzyć się w odpowiednio wygodne buty.

 

 

Koloseum – w końcu coś z naszego, europejskiego podwórka. To właśnie w tym miejscu odbywały się słynne bitwy gladiatorów. Do Koloseum niegdyś prowadziło aż 80 wejść. Patrząc po dzisiejszych tłumach turystów, stojących za wejściówką, to zdecydowanie warto by ten układ przywrócić. Budowla jest w dobrym stanie zachowana, widać łuki i miejsca gdzie gladiatorzy się przygotowywali do walk, a także piętrowo ułożoną część dla widowni. Spokojne zwiedzanie zajmuje około 2-3 godzin.

 

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *