15 stycznia 2020

Pogoda Sydney i Canberry – czyli warunki klimatyczne wschodniego wybrzeża Australii

Pogoda we wschodniej części Australii, różni się od tego co zastaniemy na zachodnim wybrzeżu. Kraj ten jest jednocześnie kontynentem, najmniejszym, ale jednak. Dlatego też odległości w Australii są gigantyczne, dlatego warunki pogodowe nie będą, a raczej nie mogą być jednakowe.

 

Tym razem zajmiemy się dwoma, bardzo znanymi i często wybieranymi przez turystów miastami, jakimi są Sydney oraz stolica całego kraju czyli Canberra. Oba są położone w stanie Nowa Południowa Walia, a dzieli je jedynie około 300 kilometrów. Z tego też powodu pogoda w obu miastach mocno się różni. A kiedy najlepiej przylecieć na wschodnie wybrzeże Australii?

 

Pogoda Canberra i kiedy najlepiej tu przyjechać

Początek roku to najcieplejszy okres w Canberze. Temperatury sięgają 27-29 stopni w ciągu dnia i 13-14 stopni nocą. Opady nie powinny zbyt często występować. Natomiast mamy wówczas gwarancję największej liczby godzin słonecznych liczonych na dobę.

 

W kwietniu nadal jest przyjemnie ciepło, ale już nie upalnie (20-21stopnie), natomiast od maja temperatury stopniowo się obniżają. Kiedy u nas panuje lato tu pogoda jest bardziej zimowa. Nawet jak na Australię, bo nocą termometry pokazują nawet niecały stopień na plusie! Także liczba godzin słonecznych spada. To nie najlepszy okres na zwiedzanie Canberry, ale jak ktoś nie znosi wysokich temperatur, to jak najbardziej może tu przyjechać w lipcu czy sierpniu.

Spójrzcie sami:

Od września temperatury ponownie zaczynają wzrastać, a w październiku czy listopadzie robi się tu bardzo przyjemnie i komfortowo. Trzeba tylko sobie zdawać sprawę, że listopad jest najmokrzejszym miesiącem w Canberze, ale bez przesady na pewno nie będzie codziennie tu padać. Od grudnia powraca bardzo ciepła pogoda, z wartościami około 26-27 stopni na termometrach.

 

Pogoda Sydney i kiedy warto tu przylecieć?

W Sydney letnia pogoda panuje przez większą część roku, bo aż przez dziewięć miesięcy. Mało tego podczas trwania lata, sami mieszkańcy tego miasta dzielą dni na gorące i …bardzo gorące, by nie użyć brzydkich epitetów.Najcieplejszym okresem w Sydney jest ten od grudnia do marca. Wówczas termometry pokazują tu 26-28 stopni, ale zazwyczaj dużo więcej. Nawet nocą temperatury dobijają do 20 stopni. Jest upalnie. To dobry czas dla miłośników plażowania i kąpieli w oceanie, gdyż jest on wówczas najcieplejszy (23-24 stopnie).

 

Znacznie lepszym czasem na przylot do Sydney jest okres od kwietnia do czerwca i potem od września do listopada. Wówczas warunki atmosferyczne są tu na przyjemnym poziomie. Termometry pokazują przyjemne 20 stopni, a wieczory przynoszą ochłodzenie. Zdarzają się dni deszczowe, ale raczej to przelotne opady.

Warunki pogodowe w Sydney i kiedy warto tu przylecieć
Warunki pogodowe w Sydney i kiedy warto tu przylecieć

W samych letnich (u nas) miesiącach jest w Sydney najchłodniej. Co oczywiście nie oznacza przymrozków. Temperatury spadają do 17-18 stopni za dnia i 9-10 stopni w ciągu nocy. Tragedii nie ma, ale wieczorem trzeba się już odziać. Za to jest mniej opadów w ciągu tych dwóch miesięcy – lipca i sierpnia.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *