27 kwietnia 2020

Pogoda w Marmaris i kiedy warto przyjechać na wakacje?

Marmaris to jeden z częściej odwiedzanych kurortów w Turcji. Idealne miejsce na wakacje dla każdego. Miejsce obdarzone wieloma malowniczymi krajobrazami, zielonymi terenami oraz ładnymi plażami. Marmaris jest położone nad Morzem Egejskim, w miejscu gdzie morze przybiera barwy jasno turkusowe. Linia brzegowa jest urozmaicona, z czego korzystają przyjezdni turyści, a wisienką na torcie jest miejscowy port.

 

 

Jednak Marmaris przyciąga czymś więcej – a mianowicie pogodą. Może nie jest ona tak ciepła jak w Australii, jednak sezon rozpoczyna się tu już na przełomie kwietnia i maja. Jak na kierunki europejskie, to całkiem szybko. Kończy się natomiast w październiku, kiedy temperatury zaczynają powoli opadać.

 

Marmaris – klimat oraz temperatury powietrza i wody

Marmaris to region niezwykle atrakcyjny. Wybrzeże Morza Egejskiego, sprawia że miejscowość znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Oznacza to tyle, że lata są iście upalne, natomiast w zimie dominują temperatury umiarkowane. Zimniejsza pora roku wiąże się także ze zwiększonymi opadami deszczu, a największy opad w Marmaris odnotowuje się od listopada do lutego. Największe szanse na deszcz jest w styczniu.

Kiedy przylecieć do Marmaris na wakacje
Kiedy przylecieć do Marmaris na wakacje

Jeśli chodzi o temperatury powietrza, to zaczynają się one podnosić już od marca. W kwietniu sięgają ponad 20 stopni, co już jest całkiem przyzwoitą pogodą na zwiedzanie. Maj i czerwiec przynoszą kolejny wzrost na słupkach termometrów (24 do 28 stopni).

 

Letnie miesiące – lipiec i sierpień to czes kiedy w Marmaris panują upały, temperatury sięgają ponad 30 stopni w cieniu. Wrzesień to również ciepły miesiąc (28 stopni), ale skwar już nieco odpuszcza. W październiku słupki termometrów pokazują około 23-24 stopni. Od listopada temperatury pikują w dół i rozpoczyna się chłodniejsza część roku. Temperatury sięgają wówczas 15-17 stopni.

 

Temperatura wody w Marmaris jest wystarczająco nagrzana do kąpieli mniej więcej na przełomie maja i czerwca. Wówczas sięga ona około 20 stopni. Dla jednych będzie wystarczająca, dla innych jeszcze zbyt chłodna. Morze w okolicach Marmaris dopiero po połowie czerwca osiąga przyjemne 22-23 stopnie. W lipcu i sierpniu nagrzewa się do 24-25 stopni. We wrześniu słupki termometrów nadal pokazują 24 stopnie, natomiast w październiku opadają do 22 stopni. Po tym czasie woda w morzu zaczyna się ochładzać.

 

Kiedy jechać na wakacje do Marmaris?

Jak już wspominaliśmy sezon turystyczny rozpoczyna się z początkiem maja i trwa aż do października. Wówczas panuje najlepsza pogoda na odwiedziny Marmaris. Temperatury są od przyjemnie ciepłych, aż do prawdziwych upałów, natomiast opadów prawie się nie odnotowuje.

 

 

Jeśli planujemy wakacje głównie w celach wypoczynkowo-plażowych, wówczas idealnym terminem na przyjazd do Marmaris jest lipiec i sierpień. Miłośnicy sportów wodnych raczej powinni celować w końcówkę lata i początek jesieni. Wtedy panują najlepsze warunki do ich uprawiania. Z kolei dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób, które lubią zwiedzać, zdecydowanie najlepszym terminem będzie maj i czerwiec, kiedy jest już ciepło, ale bez przesady i turystów jest jednak trochę mniej.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *