10 marca 2020

Armenia i atrakcje turystyczne, które warto tu zwiedzić

Armenia to kierunek turystyczny raczej ten z kategorii oryginalnych. Kraj ten jest mało znany, jeszcze nie eksplorowany przez tłumy podróżników i co ważne niezwykle gościnny. Nie brakuje tu malowniczych krajobrazów, zabytkowych monastyrów i używek 😉

 

 

Co do tych ostatnich to w Armenii produkuje się znakomitą brandy (Erywań) oraz całkiem smaczne wino z granatów. Natomiast w przydrożnych rowach można czasem natknąć się na rośliny zwane konopiami indyjskimi. Pod tą grupę można także podciągnąć fantastyczną kawę po turecku jaką parzą Ormianie.

 

Największe atrakcje Armenii, które warto zobaczyć

Monastyr Geghard – to średniowieczny klasztor usytuowany na zboczu, częściowo wykuty w skale. Można tu zobaczyć w kapliczce szczątki św. Andrzeja i św. Jana oraz pozostałości po Włóczni Przeznaczenia.Oprócz budynku klasztoru, są tu także ciekawe grobowce, również wykute w skale. Cały kompleks jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 

 
Jezioro Sewan – ogromne jezioro o powierzchni 5 tysięcy km kwadratowych. Jedno z najwyżej położonych. Przyjeżdża się nad nie po niesamowite krajobrazy. Można tu podziwiać miejscową faunę, pod postacią żurawia stepowego, czaplę białą, mewę armeńską czy ibisa kasztanowego. Jezioro Sewan jest położone na terenie Sewańskiego Parku Narodowego.

Jezioro Sewan - jedna z atrakcji w Armenii
Jezioro Sewan – jedna z atrakcji w Armenii

Klasztor Haghpat – kolejna sakralna budowla wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego historia sięga aż X wieku. Można tu zobaczyć m.in kościół św. Grzegorza oraz kościół św. Hatanuszen, a do tego bibliotekę i cmentarz, gdzie chowano władców tych terenów.
 

 
Chor Wirap – klasztor położony u stóp góry Ararat. To jedna z popularniejszych atrakcji w Armenii. Do zwiedzania przeznaczony jest cały kompleks, łącznie z lochami w których rzekomo był więziony Grzegorz Oświeciciel. Co roku do klasztoru przybywają pielgrzymki z całego kraju.
 

 
Vardenyats Pass – to przełęcz umiejscowiona na wysokości 2410 m.n.p.m którędy biegnie droga M10, która prowadzi nad jezioro Sewan. Jest ona stroma i kręta, za to widoki tu są powalające. Warto zatrzymać się na trasie i wyjść porobić fotki.

 

Świątynia w Garni – do złudzenia przypomina jedną ze starożytnych greckich świątyń. To właśnie tu oddawano w I wieku hołd bogu Mitrze (słońca). Niestety to co obecnie można podziwiać (za opłatą) to rekonstrukcja oryginalnej budowli. Ta ma dopiero około 50 lat.

Świątynia w Garni - niesamowity zabytek z Armenii
Świątynia w Garni – niesamowity zabytek z Armenii
Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *